Изборник Затворити

РОМАН ЈЕГУЉЕ – Copy

no title has been provided for this book
  При поменутим силажењима у густим масама низ реку, ова постаје поступно све шира уколико се стиже ближе ушћу. Дотадашња слатка вода почиње се мењати и код самога ушћа добијати слан укус . Ту је већ први додир одрсле јегуље са морем. Затим долази само ушће; ту је већ и море у које тада јегуља улази као у нову средину у којој из основе треба мењати цео живот. Ту је и први сусрет са поворкама…

Мистерија везана за јегуљу постоји одвајкада. У овом Аласовом делу слиле су се измишљене  и научне приче, природа и наука, роман и путопис, истина и легенда.Роман „Јегуље“ је мистична и прелепа прича о јегуљином животу од када се роди и плива хиљадама километара да би направила свадбено весеље и потом окончала свој живот.  Њена љубавна игра  у преплитању морских таласа још увек је непознаница за научнике, а оно што  је сигурно познато је место свадбеног чина, а то је Саргашко море  код Флориде. Потребна је велика морска дубина да би се исцрпљена  женка од предугог пута омрестила. После тог догађаја, женке одмах угину. Мале јегуље ношене Голфском струјом као провидни листови лелујају на површини воде и раздвојене у две групе  – „европљанке“ и „американке“ путују скоро три године да би стигле до  постојбине својих родитеља. Већ прилично одрасле оне успевају да уплове у реке и потом попут својих мајки крећу на ново свадбено путовање.

Овај научни роман и путопис у исто време као да „20000 миља под морем“ приказује кадрове  тајанственог, прелепог и трагичног живота једног морског бића. Читалац као у великом  акваријуму  посматра живот  малих и великих јегуља који је као и људски, пун препрека дубоких матица, али и гримизне тишине умиреног мора. У овом роману се преплићу машта и наука. Поред историјских, географских и етнографских података прелепи су описи удаљених, неиспитаних предела. Роман „Јегуље“ Михајла петровића Аласа – бисер путописне прозе,  забавља нас и подучава, уводи у предивне дубине науке и плови заједно са нерешеном мистеријом како сам аутор каже, о „живом створу коме нико не зна ни почетка ни краја“.

Библиотекар: Драгана Исаиловић