Изборник Затворити

ТРИ МУСКЕТАРА У АФРИЦИ – Copy

no title has been provided for this book
  Ако је пак наишла комисија, то су благовремено сзнали из Фор Ламија, где су такође имали саучеснике.Тада би брзо уклонили најупадљивије луксузне ствари , заробљенике послали на посао, а црнцима дали годишњи одмор. И десило се оно што и нису предвидели: чистоћа гарнизона и логора, дисциплиноваст заробљеника  и њихово одлично здравствено стање оставили су повољан утисак на комисије, па су „поручника Флеријана“ унапредили у капетана.

Мађарски писац Јене Рејте  (1905.-1943) коме је право име Јене Рајх, рођен је у Будимпешти у јеврејској породици.  Много је путовао, боравио чак у Африци, бавио се разним пословима. Можда му је то омогућило да своје идеје преточи у писану реч и да пише романе, драме, либрета, сценске игре. Када се вратио у Будимпешту, да би преживео писао је петпарачке романе, да би касније кренуо са озбиљним стваралаштвом и стекао велику популарност.  Рејте је стварао под псеудонимом П. Ховард  и како су године пролазиле  постао је један од начитанијх мађарских писаца свих времена.

Роман „Три мускетара у Африци“ би многи сврстали у петпарачки роман, али он је препун хумора, реализма, аутентичних ликова, занимљиве фабуле, интересантне приче. Ово је авантуристичко – хумористички роман  у коме три легионара у колонијалној Африци почетком 20. века постају сведоци крупног криминалног преступа и због тога су у сталном бегу. Писац у роману који је јединствен одговор на дело Александра Диме ,не користећи само комичне догађаје постиже „посебне ефекте“, већ и језичким играма, значењима речи и врцавости која избија из дијалога његових ликова. Рејте  сарказмом  успева да првазиће сам жанр, и да створи изарженије уметничко дело. По његовим храбрим искорацима у књижевности може се рећи да је Јене Рејте био претеча постмодернизма.  Његова дела  толико година након његове смрти поново стичу велику популарност.

Библиотекар: Драгана Исаиловић