
19 јул ОСНОВИ МАКРОЕКОНОМИЈЕ

Ознаке: буџет, макроекономија, монетаризам, фискална политика
Autor: Миомир Јакшић
Žanr: макроекономија
Izdavači: 2022., Београд, Економски факултет, Центар за издавачку делатност
Макроекономија се бави проучавањем друштвене привреде, где се добијени резултати користе као глобалне величине које служе за испитивање каматних стопа, државне потрошње, пореза – што заједно утиче на развој привреде. Аутори проф. др Миомир Јакшић, проф. др Никола Фабрис и проф. Александра Прашчевић у својој књизи „Основи макроекономије“, коју користе студенти прве године на Економском факултету у Београду као универзитетски уџбеник, дају основе макроекономије кроз четири дела публикације: Макроекономска теорија, Макроекономска анализа, Макроекономски модели и Макроекономска политика. Главни циљеви овог уџбеника би били поред описа различитих варијанти макроекономске политике и да пруже студентима основна знања из макроекономије. У првом делу књиге читаоци се упознају са макроекономијом као економском дисциплином и са неколико макроекономских теорија (кејнезијанска, монетаристичка, новокласичарска) и са основним карактеристикама монетаризма. Други део књиге се састоји од поглавља о Равнотежном дохотку (микроекономија и макроекономија) и Друштвено рачуноводство.Трећи део књиге говори о макроекономским моделима (X IS – LM MODEL, XI FILIPS-OKUNOV MODEL, XII AS – AD MODEL). У четвртом делу се говори о новцу у макроекономији, монетарној политици и централној банци, макропруденционој политици, фискалној политици,буџетској политици, економском расту и отвореној макроекономији. Ова књига је уџбеник, али у исто време одличан водич кроз макроекономију који показује да је економија комплексна и да представља само оквир за политику, да увек постоји избор и други рок, а не само краткорочни успех, и да успешна монетарна и фискална политика могу стабилизовати привреду једне државе.
Кејнсова економска теорија
„Идеје економиста, и када су у праву, и када греше, далеко су моћније него што се мисли. Практични људи, који верују да су потпуно ослобођени интелектуалних утицаја, у ствари су робови давно умрлих економиста.“ Написао је Џон Мајнард Кејнс.
Утицај Кејнсових идеја на креаторе економске политике у међуратном периоду, а нарочито после Другог светског рата био је огроман.